Dzīvot Vasarsvētku laikā


Pēc savas augšāmcelšanās Jēzus piepildīja mācekļus ar savu Garu. Sv.Jānis Svēto Garu nosauc vārdā Paraklets. Šim grieķu vārdam ir liela nozīme. To var tulkot kā: advokāts, palīgs, aizsargs, starpnieks, padomdevējs vai mierinātājs. Katrs no šiem apzīmējumiem pilnībā pamato Sv. Gara darbību.
Sv.Gars ir “Advokāts un Aizsargs”, Tas aizsargā pret meliem un visām nepatiesajām lietām, kādas izplata mūsdienu pasaule. Sv.Gars ir “Palīgs un Padomdevējs”, caur To Jēzus ir klātesošs savos mācekļos, sevišķi grūtās situācijās, saskarsmē ar acīmredzamo pasauli un dzīvi. Sv.Gars ir “Mierinātājs un Atjaunotājs”, Viņš atjauno mūsos visu to, kas ir nevesels, vai apmiris. Viņš ienes dzīvē jaunu cerību. Sv.Gars ir “Patiesības Gars”. Viņš atnāca, kā saka Jēzus, lai liecinātu pasaulei par “taisnīgo sodu un grēku”.
Baznīcas laiks ir apzīmēts kā Sv.Gara darbības laiks. Mums kā kristiešiem ir īpaša vieta Svētajā Garā. Sv.Pāvils nosauc Jēzus apustuļus par Sv.Gara lieciniekiem. Austrumu rita Baznīcā kristiešus sauc par Sv.Gara nesējiem. Būt svētam nozīmē būt pilnam ar Sv.Garu.
Sv.Pāvils par Sv.Gara augļiem sauc: mīlestību, prieku, mieru, pacietību, labestību, uzticību, laipnību, lēnprātību un paļāvību (pēc Gal 5,22-23). Katram laikam, katrai stundai ir savas īpašās Gara dāvanas. Pati lielākā Gara dāvana mums šodien ir cerība un prieks. To trūkums rodas no dažādām verdzībām. Mēs esam atkarīgi no bailēm, vērtēšanas, nosodīšanas, atkarībām, nosacījumiem un manipulācijām. Esam atkarīgi no audzināšanas veida, reklāmām, skolām un dažāda rakstura ideoloģijām. Jezuītu tēvs Antonijs de Mello papildina šo sarakstu ar mūsu pārliecībām, idejām un ieradumiem.
Bieži vien uz realitāti skatāmies caur verdzības prizmu, ko neesam apzinājušies. Mūsdienu cilvēks pamazām pārtop par konformistu, pielāgojoties pie dzīves veida, nosacījumiem, uzskatiem un nebrīvēm, ko uzspiež sabiedrība. Saprotamā vai nesaprotamā veidā atkāpjoties no Dieva paredzētās brīvības. Taču, pietrūkstot brīvībai, nav arī mīlestības, prieka, miera, pacietības un labestības…
Visas šīs dāvanas paliek dzīves fonā. Un, ja arī tās tiek iegūtas, vienalga nav iekšējā spēka par tām priecāties un izdzīvot.
Kāds Sv.Gara atribūts tev ir īpaši tuvs? Kurš no Gara augļiem šodien tev ir visvairāk nepieciešams? Kas tevi visvairāk padara nebrīvu? Kādu liecību tu dod Sv.Garam? Vai tā liecība ir par tavu izdevušos dzīvi? Pārdomā nesteidzīgā meditācijā un dod godīgu atbildi vispirms pats sev, tad Dievam. /Pēc S. Biel SJ/